Sveti Peter - Stara župnijska cerkev

podruznica sv. peter

Stara župnjiska cerkev sv. Petra stoji v najstarejšem delu Brestanice, imenovanem Šutna.

Poznogotska stavba stoji na mestu, kjer je poprej stala manjša romanska cerkev iz 12. oziroma 13. stoletja, tako da današnja cerkvena ladja pokriva tloris predhodnega svetišča.

Enoladijska zgradba združuje več slogov. Romanska zasnova ladje je baročno preoblikovana, prezbiterij je gotski z mrežasto-rebrastimi oboki iz 15. stoletja in s stropnimi freskami. Postopno je bila dozidana stranska kapela, leta 1688 zvonik in sredi 18. stoletja še obe baročni kapeli. Cerkev je dobila končno obliko z dozidavo severne zakristije leta 1896. Severna baročna kapela s štukaturami na stropu in oltarjem iz leta 1740 je posvečena sv. Frančišku Ksaveriju..

Glavni oltar je iz črnega marmorja. Postavljen je bil leta 1592.

V cerkvi se v mesecu juniju obhaja praznik sv. Petra in Pavla. Ker pa je tu že od nekdaj glavno pokopališče v župniji, se v njej obhajata tudi praznik vseh svetnikov (1. nov.) in spomin vseh vernih rajnih (2. nov.). Ob pogrebnem slovesu se v omenjeni cerkvi za pokojne vernike obhajajo maše zadušnice.