Sveti Boštjan

2021 SvetiBostjanBrestanica

Cerkev stoji v gornjem delu brestaniškega Trga. Zgrajena je bila okrog 1150-1250 leta. Na prezbiteriju so bile ob obnovi odkrite tri romanske bifore in na južni steni, preprosto romansko okno. 1523 leta ( letnica nad stranskim vhodom) je bila cerkev podaljšana. Leta 1792 so prizidali zvonik in leta 1823 še zakristijo. V glavnem oltarju, postavljenem v drugi polovici 17. stol, se nahaja kip sv. Sebastijana, na stranskih konzolah pa stojita kipa sv. Barbare in sv. Katarine.

Desni stranski oltar bogati kip sv. Barbare, levega stranskega pa krasi kip sv. Florjana. Zato se tu, poleg zavetnikovega, obhaja tudi slovesni god sv. Florjana. Po zadnji vojni je bila cerkev okradena, zato kar nekaj kipov in druge opreme manjka. Cerkev je v letu 2020-2021 popolnoma obnovljena.